Tagi

, ,

Więzienia CIA w Polsce za wiedza sluzb specjalnych wywiadu wojskowego WSI/SWW

Według wiarygodnych i niezależnych źródeł, w latach 2002-2003 na terenie Polski znajdowały się tajne więzienia, w których przetrzymywano więźniów CIA i gdzie mogło dochodzić do tortur. Śledztwo w tej sprawie trwa już ponad cztery lata. Podpisz petycję do premiera, aby zapewnić, iż zostanie ono doprowadzone do końca a jego wyniki zostaną upublicznione.

Abd al Rahim Hussajn al-Nashiri i Abu Zubajda zostali zatrzymani w 2002 r. Po przekazaniu Stanom Zjednoczonym byli przetrzymywani w tajnych więzieniach CIA przez około cztery lata. Prawdopodobnie poddawano ich torturom, w tym podtapianiu, biciu, kopaniu, pozbawianiu snu, zastraszaniu i przetrzymywaniu w szczególnie bolesnych i nienaturalnych pozycjach. We wrześniu 2006 roku zostali przeniesieni do więzienia w bazie wojskowej Guantánamo na Kubie, gdzie przebywają do dziś.

Abu Zubajda i al-Nashiri zeznali, że w latach 2002-2003 byli przetrzymywani w tajnym więzieniu CIA w Polsce.

Polski rząd musi zrobić wszystko, aby zapewnić kontynuację rozpoczętego w 2008 śledztwa oraz podjąć kroki w celu zapewnienia, że będzie ono prowadzone w sposób rzetelny, bezstronny oraz z uwzględnieniem wszelkich dowodów i okoliczności.

Powiedz Premierowi Donaldowi Tuskowi, że sprawa współpracy Polski z CIA i uczestnictwo w programie tajnych więzień nie może być dłużej trzymane w tajemnicy.

– See more at: http://amnesty.org.pl/index.php?id=229&gclid=CPv1g_uElbwCFYlc3god40cAlg#sthash.1UsyeSLw.dpuf

Amnesty International

Reklamy