afery gospodarcze organizowane przez członków Opus Dei

 Afera Art-B

Artysta Bogusław Bagsik i lekarz Andrzej Gąsiorowski, założyciele holdingu Art-B są autorami chyba najgłośniejszej afery z początków III RP. Nazywano ich artystami biznesu. Działalność zaczynali z kapitałem dzisiejszych kilkudziesięciu złotych. Zakończyli jako przestępcy ścigani listem gończym. W ciągu dwóch lat stworzyli ogromny holding 200 spółek zatrudniający kilkanaście tysięcy ludzi. Fortunę zbili na tzw. oscylatorze ekonomicznym. Jego autorzy do końca utrzymywali, że tylko wykorzystali dziurawy system bankowy. W czasach, gdy informacje między placówkami przesyłano listownie, jeden czek można było zrealizować kilkanaście razy w różnych bankach, zanim te zaksięgowały transakcję. Każda zainwestowana w ten sposób złotówka dawała więc kilkukrotne przebicie. Zanim na jaw wychodziło, że czek nie ma pokrycia, mijało przynajmniej kilka dni.

Przez blisko 2 lata nikt nie zorientował się w przekrętach. W tym czasie artyści biznesu wprowadzili w obieg 6200 wielokrotnie oprocentowanych czeków. Gdy sprawa wyszła na jaw, uciekli do Izraela. Bogusław Bagsik został aresztowany w Szwajcarii w 1996 roku, Andrzej Gąsiorowski mieszka w Tel Awiwie. Zapowiedział, że do Polski wróci najwcześniej w 2031 roku. Wtedy wszelkie zarzuty będą już przedawnione. W sumie straty wyrządzone przez działalność dwóch panów oszacowano na 424 mln zł.

OFE – fundusze emerytalne w prywatnych firmach ubezpieczeniowych. Firmy pobieraja ok 10% prowizji i inwestuja na giełdzie. Po kilkunastu latach działalności OFE okazuje się ze emerytury z ZUS są wyższe niż te z OFE. Firmy OFE mowią ze są  zdolne do wypłaty kwoty ok 200 zł miesiecznie przez okres 10 lat. A potem co? eutanazja?

Multikasy – punkty „tanich opłat założone w całym kraju, gdzie klienci mogli dokonać opłat za bieżace rachunki. Marcin Stefański-Plichta ulotnił się z ok. półrocznymi wpłatami klientów z całej Polski.

Reklamy